- Hoşgeldiniz

2015 KOBİ’ler için daha iyi geçecek.

2015 KOBİ’ler için daha iyi geçecek. sitemize 13 Şubat 2015 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, 2014’ün KOBİ’ler için güzel bir yıl olmadığını belirtti

Nafiz Karadere, “Çünkü KOBİ’ler hep iç piyasadan beslenir. Geçen sene de iç piyasa büyümesi negatif oldu. Tamam, Türkiye yüzde 2.7 büyüyor ama iç piyasa büyümesi negatif. Dolayısıyla iç piyasaya satış yapan KOBİ’lerin ciroları artmadı. Ama biz bunu zaten bekliyorduk.

2014 yılı itibarıyla resmi KOBİ tanımına göre sektörde kullandırılan toplam nakdi krediler 333 milyon TL’ye ulaşarak, yüzde 23 büyüdü. Aynı dönemde Garanti KOBİ Bankacılığı olarak toplam nakdi kredilerde yüzde 28 ile sektörün üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik. 2015 yılında kredilerde sektöre paralel bir büyüme öngörüyoruz, ticari krediler ağırlıklı büyümemizin devam edeceğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla, taksitli ticari krediler ve TL ticari krediler bilanço büyümemizin temelinde olmayı sürdürecek. Özellikle KOBİ kredileri, bizim bu sene olmazsa olmazımız olmaya devam edecek. Bireysel krediler ve kredi kartlarında da 2014’e kıyasla daha hareketli bir sene öngörüyoruz. Büyümeye en fazla destek yine ticari kredilerden gelecektir. Geçtiğimiz sene sektörde KOBİ kredilerinde kıyasıya bir rekabet vardı. Önümüzdeki sene de sektördeki KOBİ payını artırmak isteyen bankalar arasında yoğun rekabet ortamı bekliyoruz. Ayrıca, önümüzdeki dönemde de kredi büyümesinde KOBİ kredilerinin ön planda olacağını öngörüyoruz.

Ticari krediler büyüyecek

Garanti KOBİ olarak geçen yıl nakit kredilerde yüzde 28 büyüdüklerini açıklayan Karadere, ”Sektörün yüzde 23 büyüdüğü yerde, biz yüzde 28 büyüdük. Sadece gayri nakit kredilere baktığımızda da yüzde 26 büyüdük. İkisinde de sektörün üzerinde büyüdük. 2015 yılında KOBİ’ler için 2014 yılından daha iyi bir yıl olacağına inanıyoruz. Bunun birkaç nedeni var. Birincisi sınırlı da olsa daha iyi bir faiz ortamı bekleniyor. Ama ondan daha çok önemlisi Türkiye 2015 yılında yüzde 4 diye bakılıyor ama yüzde 4,5 gibi büyüyecek gibi gözüküyor. İnşallah yüzde 5’i de görürüz. Ama yüzde 4’ü rahat bir şekilde geçecek. KOBİ’ler için güzel tarafı bu yüzde 4 büyümenin tamamı iç piyasa talebinden gelecek. Bu KOBİ’lerin ürettiği mala talebin artması demektir. KOBİ ürettiğini satabilecek. 2014 yılında bunu çok yapamadı. Çok patinaj yaptı, satmak için fiyat kırdı, vade uzattı vs. Ama yine sonunda sattı, batmadı. Onun için 2015’de cirolarının biraz daha artacağı, borçlarını rahatlıkla geriye ödeyebilecekleri bir yıl bekliyoruz. Bunu da özellikle ilk çeyrekten sonra hissetmeye başlarlar. Ama geçtiğimiz dönemde verilmiş olan kredilerin geri ödemesindeki problem ilk 3 ay daha devam eder” diye konuştu.

2015’de Garanti Bankası’nın KOBİ’ye verdiği kredilerin en az yüzde 20 artacağını aktaran Karadere, “2015’te KOBİ’ye verdiğimiz ticari kredilerde yüzde 30’un üzerinde büyüme hedefi öngörebiliyoruz. Toplamda ise yüzde 23-24 arasında büyümeyi Garanti Bankası yapacaktır. Sektör ise yüzde 20’nin biraz üzerinde büyümeye devam edecektir” ifadelerini kullandı.

2015-kobiler

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :