- Hoşgeldiniz

Erkekler AVM gezmede kadınları solladı

Erkekler AVM gezmede kadınları solladı sitemize 10 Şubat 2016 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Erkekler AVM gezmede kadınları solladı

TÜİK, erkeklerin kadınlara göre sosyal medya ve alışveriş merkezlerinde daha fazla zaman geçirdiğini ortaya çıkardı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), 2014-2015 döneminde faaliyet türü ve hane halkının aylık gelir grubuna göre kişi başına faaliyet sürelerine dair araştırması, ilginç sonuçlar ortaya koydu.

TÜİK’in verileri, Türkiye’de erkeklerin kadınlara oranla sosyal medyada ve alışveriş merkezlerinde daha fazla zaman geçirdiğini ortaya çıkardı.

Türkiye halkı, ortalama 8 saat 48 dakikayla zamanını en fazla uykuya ayırıyor.

Bunu 2 saat 45 dakikayla yemek ve diğer kişisel bakım işleri, 2 saat 35 dakikayla hane halkı ve aileyle zaman geçirme, 2 saat 33 dakikayla istihdam ve 2 saat 20 dakikayla tv izleme, radyo ve müzik dinleme izledi.

Cinsiyete göre faaliyet sürelerine bakıldığında, yemek ve diğer kişisel bakıma erkekler, ortalama 2 saat 46 dakika süre ayırırken, kadınlarda bu, ortalama 2 saat 43 dakika oldu. Hanehalkı ve aile bakımına ayrılan süre kadınlarda ortalama 4 saat 17 dakika olurken, erkeklerde 51 dakika olarak gerçekleşti.

Son dört hafta içinde yapılan veya katılım sağlanan faaliyetlerin cinsiyete göre dağılımı incelendiğinde, kadınlar en çok tv izleme, akraba ve arkadaş ziyaretleri, alışveriş merkezi dolaşma ve kitap okumaya vakit ayırırken, erkekler gazete ve dergi okumayı, radyo dinlemeyi, alışveriş merkezinde gezmeyi ve sosyal medyada vakit geçirmeyi tercih etti.

Bu noktada, AVM’lerde dolaşma oranı kadınlarda yüzde 38,3 iken, erkeklerde yüzde 42,8, sosyal medyada vakit geçirme ise kadınlarda yüzde 26,2, erkeklerde yüzde 41,7 oldu.

En çok zaman televizyona, en az sergi ve müze ziyaretine 

Veriler, Türkiye’de halkın, en az vakit ayırdığı faaliyetlerin sergi, müze ve tiyatro ziyareti ile günübirlik turlar ve doğa yürüyüşlerine katılmak olduğunu gösterdi.

Hane halkı ve aile bakım faaliyetlerinde, ilk üç sırayı gıda yönetimi, hane ve çocuk bakımı aldı. Gıda yönetimi ve hane bakımına ayrılan sürede başı, hem çalışan hem çalışmayanlar kadınlar çekti.

Çocuk bakımına ayrılan süre çalışan erkeklerde yüzde 23,1, çalışmayan erkeklerde yüzde 9,1 iken, çalışan kadınlarda yüzde 13,4, çalışmayan kadınlarda yüzde 14,2 oldu. Öte yandan, bahçe işleri ve hayvan bakımına erkekler, kadınlardan daha fazla zaman harcadı.

Sosyal yaşam, eğlence, spor, hobi, oyun ve kitle iletişim araçlarına ayrılan faaliyetlerde zamanın cinsiyet ve çalışma durumuna göre dağılımında, tv ve video izleme başı çekti.

Buna göre, kadınların yüzde 46,7’si, erkeklerin yüzde 44,8’i vakitlerini tv ve video izlemeye ayırdı. Bu durum çalışan erkeklerde yüzde 46,7, çalışan kadınlarda yüzde 44,5, çalışmayan erkeklerde yüzde 42,8, çalışmayan kadınlarda 47,3 olarak gerçekleşti.

Sosyal yaşama ayrılan zaman, ortalama yüzde 25 olurken, çalışan ve çalışmayan kadınlar, bu faaliyete çalışan ve çalışmayan erkeklerden daha fazla vakit ayırdı. En az zaman harcanan etkinlikler ise üretim ve spor, radyo ve müzik ile sanat ve hobiler oldu.

Sportif faaliyetlere ayrılan süre, 10 ve üzerindeki yaşlarda ortalama 11 dakika olurken, en çok yapılan sporlar yüzde 9,9 ile yürüyüş ve koşu, yüzde 5,2 ile futbol, yüzde 2,2 ile bisiklet. Bu sportif faaliyetlerine en çok erkekler katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

[…] Erkekler AVM gezmede kadınları solladıErkekler AVM gezmede kadınları solladı TÜİK, erkeklerin kadınlara göre sosyal medya ve alışveriş Bakanlıktan 666 KOBİ’ye 100 milyon lira destekBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, kurumsallaşmak ve markalaşmak isteyen KOBİ’lere İGEME (İHRACATI GELİŞTİRME MERKEZİ)İhracatı Geliştirme Merkezi, ihracat hedefimiz olan 500 Milyar dolar hedefi için çalışmalar yapmaktadır. […]

İlgili Terimler :