- Hoşgeldiniz

KOBİ’lere % 70 hibe desteği

KOBİ’lere % 70 hibe desteği sitemize 05 Mart 2018 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Başbakan Yıldırım’dan AK Parti Grup Toplantısı’nda üç müjde geldi: KOBİ’lere yüzde 70 ödemesiz destek, taşerona kadro, 5 bin engelliye iş

Teknoloji düzeyi yüksek ürün ve yatırımlara yönelen KOBİ’lere müjde veren Başbakan Binali Yıldırım, “Yüzde 70’i ödemesiz, 30’u geri ödemeli olmak üzere destek vereceğiz” dedi. 2018’de 5 bin engelliye istihdam sağlanacağını belirten Yıldırım, taşeron konusuyla ilgili olarak da, “O iş bitti tamam, eli kulağında. Bugün-yarın devreye girecek. Yeni yıldan itibaren artık taşeron mevzusu bitmiş oluyor” ifadesini kullandı. Yıldırım, şunları söyledi:
ÖZEL ÜRÜNE İKİ KAT DESTEK: Amaç KOBİ’leri katma değeri yüksek ürünlere yöneltmek. Yani pahada ağır, yükte hafif, akıl terinin içinde olduğu ürünleri alın teriyle üretmek ve daha çok kazanmak. Toplam destek tutarı her bir KOBİ için 5 milyon TL. Özel bir ürün olursa bu iki katına çıkabilecek. Başvurular geçen hafta itibarıyla başladı. Geçen ay teknoloji ve üretim altyapılarını geliştirmek için KOBİ Geliştirme Programı başlattık. Şu ana kadar 8 bin 355 müracaat aldık, değerlendirmeleri sürüyor. Kısa sürede 500 milyonluk desteği KOBİ’lerimize vermiş olacağız. Yeni sistem olarak, stratejik ürün desteğini planladık. Bu programda yerli ve milli ürünler ayrıca desteklenecek. Yerli katkısı ne kadar fazlaysa, patentiyle, mülki fikri haklarıyla tamamen milli bir ürün varsa bunlara ayrı bir destek programı hayata geçiriyoruz. KOBİ’lerimiz ithal ettikleri ürünlerle ürettikleri ürünü geliştirerek yerlilik oranını artırırlarsa bu destekten faydalanabilecek. Müracaatlar 15 gün sonra alınmaya başlanacak.
TAŞERON MEVZUSU BİTİYOR: O iş bitti tamam, eli kulağında. Bugün- yarın devreye girecek. Yeni seneden itibaren taşeron mevzusu bitmiş oluyor.
5 BİN ENGELLİYE İSTİHDAM: 2018’de 5 bin engelli kardeşimize iş vereceğiz. e-KPSS yani engelliler için yapılan KPSS sınavının geçerlilik süresi 2 yıl. Hakları yanmasın diye bunu 4 yıla çıkarıyoruz.
MİLLETİN DESTEĞİ: Milletin desteğini alanların sırtı yere gelmez. Diz çöktürmeye çalıştılar, çökmedik. Dizginlemeye çalıştılar, inadına şaha kalktık. Cumhuriyetin 94’üncü yılına daha da güçlenerek ulaştık. Türkiye 15 Temmuz’a rağmen, terörle yoğun mücadeleye rağmen bu senenin ilk yarısında yüzde 5’in üzerinde büyüme gerçekleştirildi. Dünyada bizden daha fazla büyüyen iki ülke var. Biri Çin, biri Hindistan. Bu yılın sonunda büyümemiz 6’nın üzerinde belki de 7’ye yakın bir orana ulaşacak. Bu olursa Türkiye 20 gelişmiş ülke içinde en fazla büyüyen ülke olacak. ANKARA

FAİZE GİDEN PARAYI FAİZCİNİN ELİNDEN ALDIK
Bütçem izin bu seneki büyüklüğü 763 milyar lira. 2002’de gelirlerin yüzde 43’ü doğrudan faize ödeniyordu. Birikmiş faiz borcuna neredeyse bütçenin yarısı veriliyordu. Kalan 57 ile de ne yapacaksan yapacaksın. Şimdi ne oldu? 2002’de topladığımız 100 lira vergi gelirinin 86 lirasını faize yatırıyorduk. Geriye 14 lira kalıyordu, bozdur bozdur harca. 2018’de 100 liranın, 88’i bizde kalıyor. 12 lirasını faize veriyoruz. Hedefimiz hiç vermemek. ‘Siz bu yatırımları nasıl yaptınız, gömü mü buldunuz’ diye soranlara, gömü bulmadık, faizciye giden paraları faizcilerin elinden aldık, milletin hizmetine sunduk.

GÜMRÜK KAPILARINA PLAKA SİSTEMİ
Kara gümrük kapılarımıza gelen ve giden araçlar artık otomatik plaka okuma ve kaydetme sistemiyle çalışacak. 1 Kasım itibarıyla, 17 sınır kapımızda kurulan bu sistem faaliyete geçecek. Halen iki sınır kapımız, Kapıköy Sarp ve Türközü. Buralarda da çalışmalar biter bitmez sistem faal hale gelmiş olacak. Bu sistemi tamamen yerli kaynaklarla yaptık. Yabancı plakalar için de anında çeviri sistemi var. Giriş çıkışlar kolaylaşıyor, insan kaynaklı hatalar tamamen ortadan kalkmış olacak.

İHRACAT HEDEFİMİZ 156.5 MİLYAR $
2017’de ihracatta ve istihdamda seferberlik yılı ilan ettik. İhracatta hedefi 153 milyar koymuştuk. Güncelledik, şimdi yeni hedefimiz 156.5 milyar. Yüzde 10.6 ihracatta büyümeyi gerçekleştirdik. Merkez Bankamızdaki döviz rezervi, darbe girişiminden sonra 90 milyar dolarlara gerilemişti. Şu an 117 milyar dolar civarındayız. Yeniden 135 milyar rekor seviyesine çıkmamız işten bile değil.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :