- Hoşgeldiniz

Sözleşme şartı değişti KOBİ’lere leasing ucuzladı.

Sözleşme şartı değişti KOBİ’lere leasing ucuzladı. sitemize 04 Nisan 2015 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Sözleşmelerin noterde imzalanması şartının kalkmasıyla küçük işletmeler için leasing yolu açıldı. Leasing şirketleri için de dönüm noktası olması beklenen düzenleme ile bu yıl işlem sayısının yüzde 25 artması bekleniyor.

ti, makine ve ekipman almak ucuzladı. Leasing sözleşmelerinin noterde imzalanma şartının kaldırılmasıyla her bir alımda maliyet en az 2 bin lira azaldı, küçük işletmelerin leasing yapmasının önü açıldı. 50-60 bin liralık makinelerin leasingle alımında yüzde 4’e yakın ucuz fiyat sağlayacak düzenleme sayesinde küçük atölyeler, çiftçiler ve hatta tek kişilik mikro girişimler bile artık leasingle makine alabilecek. Böylece şirketlerin peşin alım, banka kredisi ya da satıcı kredisi kullanmak yerine leasingle de finansman yapma seçeneği olacak.

Ek maliyetlerin yüksek olması nedeniyle küçük işletmeler yüzde 17 KDV avantajına rağmen leasingten uzak duruyordu. Geçen yıl 20 bin leasing sözleşmesi imzalanırken, bu sözleşmelerin ortalama büyüklüğü 840 bin lirayı buldu. Bu ek avantaj ile sektörde bu yıl küçük miktarlı işlemlerle sözleşme sayısının 25 bine ulaşması bekleniyor. Leasing şirketleri ise bu muhtemel 5 bin yeni işlem için rekabete hazırlanıyor.

Önceki uygulamada her bir anlaşma için hem alıcının hem de leasing şirketinden bir yetkilinin notere gitmesi zorunluydu. Yeni uygulama ile birlikte sözleşmeler Finansal Kurumlar Birliği’nde (FKB) tescil edilecek. 2 bin liradan başlayan ve sözleşme büyüklüğüne göre 6 bin 500 liraya kadar çıkan noter masrafı yerine FKB’ye sembolik bir ücret ödenecek.

UĞUR YILMAZ
ugur.yilmaz@dunya.com
BORSA/FİNANS SERVİSİ

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :