- Hoşgeldiniz

23 bin kişi kendi işini kurdu KOSGEB Başkanı Recep Biçer

23 bin kişi kendi işini kurdu KOSGEB Başkanı Recep Biçer sitemize 21 Mart 2016 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

23 bin kişi kendi işini kurdu KOSGEB Başkanı Recep Biçer şu ana kadar 410 bin kişiye uygulamalı girişimcilik eğitimi verdiklerini belirterek,

“Bunlardan da 23 binin üzerinde girişimcimiz kendi işlerini kurmuş durumda” dedi.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Recep Biçer yaptığı açıklamada, Türkiye’de bulunan 3,5 milyon işletmenin yüzde 99’unun KOBİ vasfında olduğunu, destek verdikleri sektörler itibarıyla KOBİ sayısının da 3 milyon civarında bulunduğunu söyledi.

3 milyon KOBİ’nin yaklaşık yüzde 25-30’unun veri tabanlarına kayıtlı durumda olduğunu vurgulayan Biçer, “800 bini geçtik, şu anda 820-830 binlerdeyiz. Tabii sayıdan çok bizim desteklerden istifade eden KOBİ’lerin sayısını artırmak önemli. Yani her yıl kaç tane KOBİ’ye hangi miktarda destek verebiliyoruz, bu önemli. Veri tabanına önceden kayıt olmuştur ama 3-5 senedir belki işlem görmüyordur, KOBİ’yle ilgili desteğimiz yoktur çünkü bu müracaata göre yapılıyor. KOBİ, kendi başvurmadığı, projesini sunmadığı müddetçe destek vermemizin imkanı yok” diye konuştu.

“KADINLARA DAHA ÇOK DESTEK VERİYORUZ”

Bu rakamın çok önemli bir oran olduğuna dikkati çeken Biçer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu ana kadar 410 bin civarında insanımızı bir şekilde uygulamalı girişimcilik eğiti inden geçirmiş durumdayız. Bunlardan da 23 binin üzerinde girişimcimiz kendi işlerini kurmuş durumda. Bunların yarıya yakını işletme sahibi kadınlarımızdan oluşuyor. Kadınlara, normal destek oranlarımızın üzerinde yüzde 20 ilave destek veriyoruz. Dolayısıyla kadınlarımız özellikle yeni girişimcilik desteğimizden daha fazla istifade ediyorlar. Girişimci sayısı, 5 yıl için azımsanacak bir rakam değil, oldukça başarılı bir rakam. Hem açılabilir işletmelerin sürdürülebilmesi anlamında hem de 5 yılda 400 bin insana eğitim vermek, çok azımsanacak bir şey değil. Tabii bunları yıldan yıla çoğaltmaya çalışıyoruz. Daha fazla girişimciye destek vereceğimizi ümit ediyorum.”

“DESTEK BÜTÇEMİZ ARTACAK”

KOSGEB Başkanı Biçer, yapılacak yasal düzenlemeyle destek bütçelerinin yüzde 182 artışla 991 milyon liraya yükseleceğini, bunun yaklaşık 700 milyon lirasının hibe, kalanın ise geri ödemeli ve kredi faiz desteği şeklinde olacağını söyledi. AA

 

KOSGEB

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :