- Hoşgeldiniz

Taşınan KOBİ’ye 200 bin TL

Taşınan KOBİ’ye 200 bin TL sitemize 06 Kasım 2017 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Marmara ve Ege’de endüstriyel dönüşüm için düğmeye basıldı. Endüstri 4.0’a uyumlu 30 yeni OSB kurulacak. Fabrikasını yeni sanayi bölgelerine taşıyan KOBİ’ye 200 bin, Doğu’ya gidene ise 1 milyon TL destek var
Türkiye sanayisinin kalbi durumundaki Marmara ve Ege Bölgeleri için endüstri tesislerinin taşınma ve dönüşüm planları bir bir uygulamaya geçiyor. SABAH’ın edindiği bilgiye göre, bu kapsamda bazı OSB’lerin kapanması bazılarının da taşınması gündemde. Dev dönüşüm kapsamında Endüstri 4.0’a uyumlu 30 yeni OSB de kamu kaynakları ile hayata geçirilecek. Bu kapsamda hali hazırda 60 bin işletmenin faaliyet gösterdiği İstanbul’daki 8 OSB, 2017 sonunda taşınmaya başlayacak. KOBİ’lere uzaklık ve ticari hacim gibi özelliklere bakarak 75 ila 200 bin TL arasında hibe destek sağlanacak. Organizasyonda SAGYAŞ kurumu etkin rol oynayacak. 3 yılda tamamlanması planan dönüşüm için kamudan 1 milyar dolar ayrıldı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülecek olan çalışmalarda 1 milyon yeni istihdam hedefi de bulunuyor. Öte yandan sanayiciler kendi yatırımları ile de önemli bir değişim süreci başlatmış durumda. İstanbul İMES’te, büyüyen ve kabına sığmayan firmalar için Yalova ve Bandırma’da iki ayrı OSB yapılıyor. İkitelli’deki firmalar için de Tekirdağ, Kapaklı ve Hadımköy yolu görünüyor. Firmalarını şehir dışına ve yeni sanayi bölgelerine taşıyanlara maddi destek de sağlanacak. Öte yandan Türkiye’de fark yaratmak ve bu dönüşüme katılmak isteyen şirketler için ilk kez özel bir fon oluşturuldu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca organize edilen fon, imalat sanayiinde dönüşüm, hizmetler ve yaratıcı endüstriler, Ar-Ge ve yenilikçilik, teknoloji transferi ve ticarileşme ekseninde geliştirilecek projeleri kapsıyor.

YEŞİL ÖN PLANDA
İstanbul’daki bazı kimya ve plastik firmalarının modern bir altyapıya geçiş yapmaları da hedefler arasında yer alıyor. Birçok firmanın tek tek arıtma tesisi kurması mümkün olmadığından ortak arıtma tesisleri ile çevreye sıfır zarar konseptli OSB’ler kurulacak.

DOĞU’YA GİDENE 1 MİLYON LİRA
Emek yoğun sektörlerindeki fabrikaların cazibe merkezlerine taşınmasına da teşvik var. Her bir fabrika için 1 milyon TL’ye kadar destek sağlanacak.

KOBİ TURU
1-SAĞLIK, DENİZDEN ÇOK KAZANDIRACAK
Yılda 750 bin yabancı turist Türkiye’ye tedavi olmak için geliyor. Diş ve göz tedavisi saç ekimi ilk sıralarda yer alıyor. Seyahat için gelen turist ortalama bin dolar harcarken, sağlık için gelen bir kerede 10 bin dolar bırakıyor. Tanfer Klinik’in Kurucusu Nihat Tanfer’in verdiği bilgiye göre, turizmin içinde sağlığın payı 2030’da yüzde 60’a çıkacak.

2-ALDORA TASARIMA YATIRIM YAPACAK
2016’yı 10 milyon TL ciroyla kapatan Aldora Mobilya, İç ve Doğu Anadolu ile Karadeniz’de büyüme hedeflerini Türkiye geneline yaydı. Aldora Pazarlama ve Marka Müdürü Soner Asar, 2020 yılında marka değeri olarak mobilyada ilk beşe girmeyi hedeflediklerini belirterek, “Bu hedefe yönelik olarak tasarıma ağırlık veriyoruz” dedi.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :